O Wędkowaniu i Akwarystyce


Idź do treści

Menu główne:


Tatarak zwyczajny

Wedkarstwo > Rosliny naszych wod R-Z

Tatarak Zwyczajny

Tatarak zwyczajny (Acorus Calamus L.)
Rodzina: obrazkowate (Araceae)

Tatarak zwyczajny dorasta do 1,5 m. wysokości. Jest byliną o grubych kłączach, obłych, płożących się, mocno rozgałęzionych, aromatycznie pachnacych, o budowie grzbieto-brzusznej. Łodyga trójboczna u podstawy czerwonawa, spłaszczona. Liście mieczowate, równowąskie, zaostrzone, faliste, równolegle unerwione, do 1 m. długie, u nasady zabarwione czerwonawo. Pochwy liściowe stanowią jakby przedłużenie pędu dlatego kwiatostan wydaje się pozornie boczny.

Kwiatostanem jest kolba walcowata, gęstokwiatowa, do 10 cm. długa. Poczatkowo zielona lub żółtozielona, później jasnobrązowa, zakwitająca przy nasadzie. Kwiaty obupłciowe, przedsłupkowe. Okwiat 6-działowy, pręcików-6, słupek trójkomorowy. Kwitnie od maja do lipca.

Owoc jest podłużną, czerwoną jagodą z licznymi nasionami, które u nas nigdy się nie rozwijają. Owoce dojrzewają tylko w najcieplejszej części wschodniej Azji. W Polsce Tatarak zwyczajny rozmnaża się tylko drogą wegetatywną poprzez rozgałęziające się kłącze, które wypuszcza boczne rozłogi, z ich bocznych lub szczytowych pączków wyrastają nowe pędy nadziemne.

Tatarak rośnie na brzegach stawów, rowów, strumieni oraz bagnistych miejscach. w Polsce jest rośliną pospolitą. Rozprzestrzeniona w środkowej i wschodniej Europie, w tropikalnej i wschodniej Azji, wschodniej Syberi a także w atlantyckiej części Ameryki Północnej. Ojczyzną Tataraku jest Azja. Do Europy zawędrował w XVI w. poprzez
Kostantynopol do Pragi i Wiednia.za: Maria Polakowska

Strona główna | Akwarystyka | Wedkarstwo | Co nowego | Linki | O mnie | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego